صفحه اصلی اطلاعات طلا و جواهرات
اطلاعات طلا و جواهرات

   سنگهاي گرانبها و نيمه گرانبها
سنگ ها از جمله گرانبهاترين و چشم نوازترين مخلوقات پروردگار هستند كه طي ساليان دراز خلال تجربه ها و نسل ها اين مهم به اثبات رسيده كه سنگها ويژگي هاي مختلف درماني.پزشكي .روحي وراني را به همراه دارند. 
 
 
الماس(برليان)
 
 
الماس يكي از گرانبهاترين اجسام روي كره زمين است  كه از فراوان ترين عنصر موجود يعني کربن ساخته شده و سخت ترين ماده را تشكيل ميدهد.بلورهاي الماس از ٤٥ سال پيشدر اعماق زمين بر اثر آتشفشان ها در شرايط فشار بسيار بالاو درجه حرارت زياد،از كربن خالص با درجه ٩٩/٩٥درصد تشكيل شده است. الماس تراش داده شده را برليان ميگويند.
درتمامي دوره هاي تاريخي الماس را منشا بسياري از جنگ ها و ستيزها ميدانند ونمونه معروف آن انقلاب فرانسه است كه لويي پانزدهم  سفارش يك گردنبد برليان را براي معشوقه خود داد و باعث خشم مردم فقير شد ،همچنين شاه شجاع افغان به دليل الماس كوه نور ،از هر دوچشم نابينا و بسيار شكنجه شد.با پيدا شدن الماس در اواخر قرن نوزدهم در آفريقاي جنوبي تجارت الماس از همين نقطه آغاز شد وبه اين ترتيب مهاجران اروپايي به خصوص انگليسي ها راهي آفريقاي جنوبي شدند و آنجارا به استعمار خود درآوردند.
يك برليان از قسمت هاي زير تشكيل شده است :
تاج(crown)قسمت بالاي برليان 
لبه فارسي(girdle)لبه جدا كننده قسمت تاج از پاويليون
پاويليون(pavilion)قسمت پايين برليان 
كيولت(culet)قسمت انتهاي برليان كه تيز است 
الماس اگر ناخالصي نداشته باشه بي رنگ است و وجود ناخالصي ها باعث ايجاد رنگدر آن ميشوند. رنگ هاي موجود در الماس عبارتند از :سفيد.سفيد كمي متمايل به آبي.زرد و سفيد متمايل به زرد. كمياب ترين رنگ الماس نيز سبز و قرمز است .
تمام سنگهاي گوهر را جم استونز(gem stones)و تمام سنگهاي قيمتي به جز الماس را كالر استونز(color stones) مينامند.
Screen Shot 2017-11-10 at 23_26_28 copy.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زمرد(emerald)
 
مترادف رنگ سبز است. زمردها گوهرهايي بينظيرهستند.اين سنگ ها از زيباترين رنگ سبزي كه بتوان مشاهده كرد يعني همان سبز زمردي برخوردار هستند.
ارزش زمردهاي با كيفيت بالا حتي از الماس هم بالاتر است. از زمرد دربرخي از جوامع به عنوان پادزهر و براي درمان بيماري صرع يا بيماريهاي معده استفاده ميشده و معتقد بوده اند كه زمرد باعث تقويت حافظه و دور كردن ارواح خبيث و تقويت عشق مشود.يكي از بزرگترين زمردهاي جهان زمرد مغول نام دارد.سبز زمرد ،رنگ حيات و بهاري است كه هميشه به چشم ميرسد. اما براي قرن ها رنگ زيبايي وعشق مداوم بوده است.رنگ سبز زمرد در مقابل نور طبيعي يا نور مصنوعي يا حرارت غير قابل تغيير است ،البته حرارتهاي بسار بالا آنرا دگرگون ميكند.امروزه مهم ترين معدن زمرد جهان در كشور كلمبيا قرار دارد.  
حلقه هايي با نگين زمرد را بايد همواره قبل از شستم دست ها با آب حاوي تميز كننده از انگشت خارج كرد.زمرد در مقابل اسيد مقاوم است و دربرابر مواد شوينده مانند آب گرم و صابون مشكلي ندارد اما در مقابل حرارت ممكن است ترك بردارد.توصيه ميشود براي تميز وتعمير كردن زمرد حتما به متخصص مورد اطمينان مراجعه كنيد.
Screen Shot 2017-11-10 at 23_34_29 copy.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مرواريد(pearl)
 
 
مرواريد جز سنگها نيست اما در گروه گوهرها قرار دارد.اين گوهر زيبا را مظهر پاكي و زيبايي و ظرافت ميدانند و بشر از چندين هزار سال پيش آنرا ميشناخته است .مرواريد به رنگهاي كرم ،طلايي،نقره اي ، نقره اي مايل به سفيد ،سفيد متمايل به صورتي و نيز رنگهاي طوسي ومشكي وجود دارد.نكته مهم در مورد مرواريد نگهداري و مراقبت از آن است. اين گوهر زيبا و دوست داشتني لطافت خاصی دارد. بنابراين نگهداري از آن دقت فراوان ميطلبد.براي با طراوت نگه داشتن مرواريد بهتر است آنرا با آب خنك و بدون مواد شيميايي شستو شو داد.همچنين لازم است از هم جواري با مواد شيميايي و نيز قرار گرفتن آن در مكان هاي گرم پرهيز شود.مايعات اسيدي لوازم آرايش عطر واسپري مو به دليل اينكه حاوي مواد اسيدي و الكل هستند ، براي دوام و زيبايي و شفافيت مرواريد زيانبار هستند. مرغوب ترين رنگ مرواريد سفيد وسفيد مايل به صورتي است .و بهتر است يدانيم كه از پودر مرواريد در طب و در تهيه انواع لوازم آرايش استفاده ميكنند.
Screen Shot 2017-11-10 at 23_46_05 copy.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
روبي (ياقوت قرمز)
 
چه رنگي شما را بلافاصله به ياد عشق سرزندگي و قدرت مي اندازد؟ بله قرمز .قرمز رنگ عشق است .سنگ متولدين تير ماه ياقوت قرمز!!پس از الماس ياقوت قرمز سخت ترين كاني بوده و در اندازه هاي بالاتر از پنج قيراط ،از الماس با ارزش تر است.درشت ترین ياقوت قرمز يافت شده قابل تراش ٤٠٠ قيراط وزن دارد ودر كشور برمه كشف شده است.نكته جالب توجه درباره ياقوت قرمز خواص درماني آن براي جسم وروان است .از اين سنگ براي بيماري قلبي تنظيم جريان خون و تقويت كليه استفاده ميشود.ياقوت فشار خون پايين را افزايش ميدهدوحالت ضعف و ناتواني را از بين ميبرد،بينايي را تقويت ميكند و جريان خون را از ناحيه چشم ها به گردش مي اندازد.
ناخالصي هاي موجود در ياقوت نوعي اثر انگشت بوده و نشان دهنده اصيل بودن و منشا طبيعي سنگ است.تراش نيز امر طبيعي است . فقط تراشي كامل زيبايي اين گوهر زيبا و قيمتي را بهترين نحو نشان ميدهد.
 

 
 
 

ارسال رایگان + بیمه
7 روز ضمانت تعویض
تخفیف روی تمام محصولات